Najpopularniejsze dachówki
Mnich-mniszka pamięta czasy antycznego Rzymu. Składa się z dwóch podstawowych elementów – dachówek mniszek i mnichów. Najpierw układane są mniszki, które tworzą wklęsłe rynny od kalenicy do okapu. Na nich układa się wypukłe mnichy – tak by zakrywały miejsce połączenia mniszek. Robione są przy tym 5-8-centymetrowe zakłady. Dzięki temu ten rodzaj pokrycia uznaje się za najszczelniejszy. Karpiówkę układa się od średniowiecza. Ponieważ jest najmniejszą spośród dachówek, może być wykorzystywana do krycia dachów o bardzo skomplikowanych kształtach. Oprócz płaskich produkowane są także karpiówki wklęsłe i wypukłe, które ułatwiają pokrywanie krzywizn połaci. Karpiówki pozwalają nawet na zrezygnowanie z obróbek blacharskich kosza. Z reguły są w nich otwory, w które wkłada się gwoździe montażowe lub drut. Spody niektórych z nich (także tych z otworami) są profilowane tak, by można je było zaczepić na łatach. Chociaż jedna karpiówka waży zaledwie 1,8 kg, wykonane z nich pokrycie jest jednym z cięższych – 1 m2 może ważyć nawet 75 kg. Esówki swoją nazwę zawdzięczają kształtowi poprzecznego przekroju przypominającemu literę S. Do łat przymocowuje się je wyprofilowanymi zaczepami umieszczonymi na spodzie każdej dachówki. Układa się je zawsze od prawej strony połaci. Esówki pozwalają na zmianę długości krycia. Rozsunięcie poszczególnych rzędów można zwiększać od 2 do 4 cm. Jest to szczególnie istotne przy zmianie pokrycia, kiedy starych łat nie trzeba wymieniać. Natomiast układając nowe pokrycie, po uwzględnieniu wymiarów połaci można uniknąć docinania elementów. Dziś coraz częściej zastępują je dachówki zakładkowe.
Dachówki zakładkowe. Produkuje się je w wielu wzorach. Zaczynając od najstarszej marsylia, poprzez dachówki rombowe, romańskie, renesansowe, przypominające esówki, mnicha-mniszkę, imitujące karpiówkę, kończąc na najnowszych: przypominających łupek albo łuskę miedzianą. Mają one wyprofilowane zamki najczęściej na dwóch zbiegających się krawędziach (górnej i bocznej), ale produkowane są też z jednym bocznym. Zastosowanie zamków ułatwia układanie pokrycia i gwarantuje jego większą szczelność. Zamki niektórych dachówek pozwalają na rozsuwanie ich rzędów do 8 cm, więc o tyle można zmieniać rozstaw łat, dostosowując go do wielkości połaci tak, by uniknąć docinania dachówek.
UWAGA!Produkowane są także wielkoformatowe dachówki zakładkowe. Zaledwie sześć-dziesięć takich dachówek wystarczy, by ułożyć 1 m2 pokrycia. Zwiększeniu wymiarów bardzo często towarzyszy zmniejszenie ciężaru pokrycia, przy jednoczesnym zachowaniu jego parametrów wytrzymałościowych. Jednak nie najlepiej sprawdzają się one na małych połaciach. Ze względu na konieczność wykonania wielu docięć zrobienie z nich pokrycia nie jest ekonomiczne i nie wygląda ono ładnie.