DACHÓWKI CEMENTOWE

15 mar, 2011  |    Temat: Dachówki, Dachy, Pokrycia dachowe

Dobre zastępstwo
Kosztują mniej aniżeli ceramiczne, a istnieją równie ładne i prawie tak samo trwałe.
Dachówki cementowe, zwane także betonowymi, posiadają cenę zbliżoną do ceny blachodachówek. Zawdzięczamy to niedrogim surowcom użytym do ich produkcji i stosunkowo nieskomplikowanej  technologii wytwarzania.
Podstawowymi składnikami takich dachówek istnieją piasek kwarcowy i cement portlandzki. Oba miesza się z dodatkiem wody i zagęszcza, by powstała masa nie zawierała pęcherzyków powietrza. Aby dachówki miały niebrzydki kolor, do masy dodaje się barwniki – związki tlenków żelaza. Masę formuje się w forma dachówek i sezonuje w specjalnych komorach. W efekcie powstaje estetyczny i długotrwały materiał dachowy odporny na starzenie i niekorzystne warunki atmosferyczne.
Technologia ich produkcji bywa już tak zaawansowana, iż patrząc na dach, ciężko stwierdzić,’ gdy na przykładą dachówką bywa kryty – ceramiczną czy cementową.

W zbliżonych wymiarach
Typowa dachówka cementowa, bez względu na wzór, posiada długość 420 mm i szerokość od 330 do 343 mm. Jedynie pojedyncze esówki i karpiówki mogą posiadać szerokość od 240 do 280 mm i długość mniejszą od standardowej o 10 mm. Pojedyncze dachówki ważą od 3 do 5,3 kg. 1 m2 takiego pokrycia posiada waga 40-50 kg.

Powierzchnia ładna i trwała
Beton posiada strukturę porowatą. Nawet poddany zagęszczaniu nie traci do końca tej cechy. Dlatego dachówki powinny istnieć pomalowane. Nakładanie pierwszej warstwy farby akrylowej lub akrylowo-silikatowej następuje, jeszcze zanim uformowana masa zdąży związać. Pozostałe dwie warstwy nakłada się na dachówkę całkowicie wyschniętą.
Dachówka zabezpieczona farbą posiada niską nasiąkliwość i gładką powierzchnię. Jest odporniejsza na zabrudzenia. Nie pojawiają się na niej tzw. wykwity wapienne, jakie powstają wówczas, gdy deszcz wypłukuje wapno z wnętrza dachówki. Malowane dachówki zyskują jednocześnie atrakcyjny kolor. Farby nadają im barwę typową do dachówek ceramicznych lub inne kolory. Pomalowana powierzchnia może istnieć błyszcząca, matowa bądź pół-matowa. Niektórzy producenci stosują farby z tzw. wybłyszczaczem. Dzięki niemu dach każdorazowo sprawia odczucie mokrego, a tego barwa bywa wysoce intensywny. Dachówki mogą istnieć również nadobowiązkowo pokryte granulatem kwarcowym, co nadaje im oryginalny wygląd, lub lakierem bezbarwnym.
Uwaga! Dachówki niemalowane, lecz wyłącznie barwione w masie, mogą różnić się odcieniami w zależności od tego, z tamtej partii pochodzą.