Jak dbać o rynny?

29 lip, 2013  |    Temat: Rynny

Przeglądu, czyszczenia rynien oraz oceny poprawności mocowania przewodów grzejnych można dokonać samemu przed każdą zimą.

Przewody grzejne nie mogą pracować w zanieczyszczonych rynnach (pyty, liście itp.). Czyścić trzeba delikatnie, nie używając ostrych narzędzi, by nie uszkodzić powłoki przewodu grzejnego. Po usunięciu zanieczyszczeń należy dokonać oględzin przewodów, sposobu mocowania do uchwytów lub siatki montażowej oraz mocowania uchwytów do krawędzi dachu, rynien i rur spustowych.

Co trzy lata zalecane jest sprawdzenie parametrów elektrycznych przewodów grzejnych przez instalatora z uprawnieniami elektrycznymi. W zakres przeglądu wchodzą sprawdzenie ciągłości oraz pomiar rezystancji obwodów grzejnych, pomiar rezystancji izolacji przy napięciu minimum 1 kW.

W przypadku dachu płaskiego, w którym nie ma tradycyjnego systemu rynien i rur spustowych, a są jedynie wpusty na dachu i ukryte w murze rury spustowe, konserwacja polega na oczyszczeniu koszyczków znajdujących się zarówno we wpuście zamontowanym w dachu, jak i w miejscu, gdzie rura spustowa wchodzi w ziemię.

Siatki do liści – za i przeciw
Wielu producentów ma w swojej ofercie siatki na rynny, które zapobiegają wpadaniu do nich liści. Zdania na temat ich funkcjonalności są podzielone. Niektórzy eksperci twierdzą, że jeśli siatka jest dobrze zaprojektowana (jej otwory są pod takim kątem, że liście nie zatrzymują się na nich, tylko wysychają i sfruwają na dół), a rynna odpowiednio szeroka (w miejscu, gdzie jest siatka, przekrój rynny powinien być większy o 50% niż planowany ze względu na odpływanie wody), siatki dobrze spełniają swoją funkcję. Inni twierdzą, że tak czy owak liście zostają na siatkach i zbijają się w grudę, która nie pozwala deszczówce spłynąć do rynny, przez co wylewa się ona górą.