Zużycie i efektywne krycie

22 sty, 2011  |    Temat: Dachówki, Dachy

Zazwyczaj średnie zużycie dachówek wynosi nie więcej aniżeli 10 szt/m2. Jest ono charakterystyczne do mniej więcej 30-centymetrowego rozstawu łat. Zużycie gąsiorów wynosi mniej więcej 2,5 szt./m, a dachówek skrajnych mniej więcej 3 szt./m. Ustalając potrzebną ilość dachówek, trzeba zapytać o efektywną powierzchnię krycia do danego modelu. Jest to zużycie dachówki przy konkretnym rozstawie drewnianych lat. Im rozstaw większy, takim mniejsze zużycie. Efektywna powierzchnia krycia informuje, więc o tym, ile dachówek realnie zmieści się na 1 m2 dachu. Przy ustaleniu konkretnego zużycia powinien pomóc sprzedawca lub reprezentatnt handlowy.

Wskazówki do klientów
Dachówki istnieją sprzedawane na zafoliowanych paletach. Każda z nich musi istnieć opatrzona dokumentem dopuszczającym do stosowania w budownictwie stwierdzającym harmonia cech z wymogami Polskiej Normy lub aprobaty technicznej ITB. Warto również zwrócić uwagę na powierzchnię dachówek. Nie może istnieć spękana, posiadać zgrubień, skupisk cementu lub zacieków farby.

Trzeba również się przyjrzeć krawędziom i zamkom. Nie powinny istnieć wyszczerbione.
Na sucho, na drut, na spinki, na gwoździe
Układanie dachówek możemy rozpocząć dopiero po zamocowaniu na dachu wszystkich obróbek blacharskich i wykończeniu kominów.

Dachówki w większości mocuje się bez użycia kleju i zaprawy. Opierają się one na łatach drewnianych jedna na drugiej, a przemieszczaniu zapobiegają zamki wyprofilowane-w ich brzegach i na spodniej stronie. Co piąta dachówka w jednym pasie może istnieć mocowana na sztywno do drewnianych łat. W okolicach, dokąd wieją silne wiatry – nawet, co druga.