Dachówki przejściowe

17 lis, 2012  |    Temat: Dachówki, Pokrycia dachowe

Dachówki z uchwytem pod stopery przeciwśnieżne montuje się na stromych dachach, aby mocowane do nich bariery (płotki lub bale) mogły zatrzymać lub rozbić śnieg zsuwający się z dachu. Dzięki temu nawet jeśli się zsunie, nie ma postaci ogromnej ciężkiej czapy, która może poobrywać rynny i zniszczyć znajdujące się pod okapem rośliny, samochód czy psią budę. Dachówki z uchwytami są mocniejsze od zwykłych. Powinny się znajdować w miejscu oparcia krokwi o murłatę. Na długich stromych połaciach umieszcza się je także wyżej, ale wówczas pod dodatkowym rzędem stoperów więź-ba powinna być odpowiednio wzmocniona (wymianami lub kleszczami). Nie można usytuować barier dowolnie, bo zalegający nad nimi śnieg nadmiernie obciążałby krokwie, narażając je na niekontrolowane ugięcia.

Dachówki przejściowe służą do bezpiecznego, szczelnego przeprowadzenia przez dach anteny lub kominka wentylacyjnego. Najlepiej pasują do dachów o nachyleniu około 45°. Mają skośne kołnierze i w dachach bardziej płaskich lub stromych nie dadzą się ustawić pionowo. Niezbędne uszczelki są dostarczane w komplecie. Dachówki antenowe są również oferowane w wersji połówkowej, co upraszcza wpasowanie ich w połać. Dachówki skrajne umieszcza
się przy krawędziach dachu, oknach i kominach zamiast wiatrownic lub obróbki blacharskiej. W zależności od tego, z której strony znajduje się zakładka, rozróżnia się elementy prawe i lewe.

Dachówki okapowe mają dolną krawędź płaską, dzięki czemu woda spływająca z dachu do rynny jest lepiej odprowadzana. Często są krótsze od zwykłych.

Dachówki podgąsiorowe mają górną krawędź płaską, co umożliwia szczelne przekrycie ich gąsiorami układanymi wzdłuż kalenicy. Niekiedy są szersze od zwykłych.

Dachówki koszowe pozwalają uniknąć cięcia dachówek lub zmniejszyć liczbę docinek. Układa się je wzdłuż krawędzi koszowych tak, by tworzyły ciągłe pokrycie z dachówkami zwykłymi na zbiegających się w koszu połaciach. Dachówki pulpitowe służą do wykończenia górnej krawędzi dachu jednospadowego.