Dachówki mansardowe i kątowe

22 lis, 2012  |    Temat: Dachówki, Dachy

Dachówki mansardowe i kątowe wykorzystuje się na dachach o łamanej połaci. Mansardowe wtedy, kiedy załamanie jest wypukłe, czyli dolna część dachu jest bardziej stroma niż górna, natomiast kątowe – gdy załamanie jest wklęsłe (dolna połać ma mniejsze nachylenie niż górna).

Dachówki są produkowane na zamówienie, indywidualnie dla danego kąta załamania, czas oczekiwania to około dwóch tygodni. Jest to rozwiązanie kosztowne, jedna dachówka kosztuje kilkadziesiąt złotych, więc dekarze często zastępują je obróbką blacharską i „daszkiem” z wysuniętych dachówek z górnej połaci.

Dachówki połówkowe i wyrównawcze (szersze od połówkowych, ale węższe od pełnych) pozwalają na dopasowanie pokrycia do wymiarów dachu, dzięki czemu nie trzeba docinać pełnych elementów. W formie połówkowej są dostępne nie tylko dachówki proste, ale też większość kształtowych.

Wykończenie
Dachówki naturalne mają szorstką powierzchnię i odsłonięte pory, przez co łatwo wnika w nie wilgoć (a to zwiększa ciężar pokrycia) i osadzają się na nich zanieczyszczenia, mchy i algi. Mają kolor czerwony lub brunatny, tylko nieliczne są barwione w masie. Aby zmniejszyć nasiąkliwość elementów, a tym samym zwiększyć ich trwałość i odporność na brudzenie, stosuje się tak zwany spiek albo powleka się dachówki angobą lub szkliwem. Powłoki mogą nadawać dachówkom różne kolory albo zachowywać ich naturalny odcień. Niektóre powlekane kolorową powłoką dodatkowo barwi się w masie, aby zmniejszyć kontrast w miejscach przycięcia.

Angobę nakłada się na powierzchnię dachówki przed jej wypaleniem, dzięki czemu podczas tego procesu zespalają się, tworząc bardzo trwały produkt.