Z pieca na dach

10 sty, 2011  |    Temat: Dachówki, Dachy

Wypalanie w wysokiej temperaturze hartuje je doskonale. Przetrwają upał, siarczysty mróz, deszcz i śnieg nawet przez sto lat.
Dachówka marsylka w kolorze czerwieni miedzianej z angobowaną powierzchnią pięknie się prezentuje na budynkach nawiązujących do tradycyjnego stylu

Okazały się odporne na jedno z praw rynku – tym razem nowe nie wypiera starego. Wciąż produkuje się i układa najstarsze wzory dachówek i wprowadza nowe. Przyczyn ich popularności nie należy upatrywać jedynie w walorach estetycznych. Dachówki bardzo dobrze znoszą zmienne warunki atmosferyczne – bez uszczerbku przechodzą nawet 150 cyklów zamrażania i rozmrażania.

UWAGA! Nie każda więźba udźwignie pokrycie ceramiczne. Jest ono ciężkie, 1 m2 może ważyć od 39 do 75 kg, więc więźba powinna być skrojona na miarę dachówek. Dlatego najlepiej, jeśli jest ona od razu projektowana pod ich określony rodzaj. Jeżeli nie, konieczne są obliczenia wykonane przez konstruktora i ewentualne wzmocnienie istniejącej więźby.

Powierzchniowe wybory
Po uformowaniu z gliny wszystkie dachówki trafiają do pieca, ale niektóre są pokrywane płynną glinką, a inne szkliwione. Naturalne kolor zawdzięczają związkom żelaza zawartym w glinie, które w czasie wypalania nadają dachówkom barwę. Odcień zależy od złoża gliny, więc zrobione z nich pokrycie z reguły nie jest jednolite kolorystycznie. Ten rodzaj dachówek najszybciej porasta mchem i glonami.

Angobowane mogą mieć różne kolory, bo przed wypalaniem pokrywa się je płynną glinką z dodatkiem barwników. Najczęściej są brązowe, miedziane lub antracytowe, ale angoba daje też możliwość uzyskania kolorów pochodnych, w tym głębokiej czerni. Może także mieć taką samą barwę jak naturalne dachówki (wtedy chroni ich powierzchnię).
Ten rodzaj dachówek jest bardziej odporny niż naturalne na czynniki atmosferyczne oraz na porastanie mchem i glonami.
Glazurowane. Po wypaleniu są szkliwione i ponownie wkładane do pieca. Wierzchnia warstwa szkliwa może być bezbarwa lub mieć dowolny kolor. Wszystkie dachówki glazurowane są błyszczące, najmniej nasiąkliwe, najbardziej odporne na zabrudzenia a także porastanie mchem i glonami. Najłatwiej je czyścić, ponieważ mają zamknięte pory.
Dachówki angobowane i glazurowane mogą być barwione powierzchniowo lub w masie. Drugi sposób barwienia sprawia, że uszkodzenia powierzchni są mniej widoczne, a krawędź po przecięciu ma taki sam kolor.