Układanie blachodachówek

8 sie, 2011  |    Temat: Blachodachówki, Blachy, Dachy, Pokrycia dachowe

Efektywne i całkowite
Nie możemy zamówić drobiazgowo ilości blachy potrzebnej na dach. Ze względu na metoda układania i forma dachu, musi istnieć jej więcej. Pomoc w wyliczeniu oferują przedstawiciele producentów.
Arkusze blachy powinny posiadać nie więcej aniżeli 5,7 m długości, by nie sprawiały kłopotu przy zdejmowaniu z palety. Wciągając je na dach, trzeba uważać, by ich nie porysować.
Blachę niezależnie od wymiarów arkuszy układa się na zakład, a przy okapie nieznacznie wysuwa się za krawędź. Dlatego przy zakupie trzeba pamiętać, iż łączna powierzchnia arkuszy musi istnieć większa aniżeli powierzchnia dachu. Producenci podają dwie szerokości blachy: całkowitą i efektywną, np. gdy szerokość całkowita arkusza blachodachówki wynosi 1180 mm, to szerokość krycia – 1100 mm. Warto znać rzeczywiste wymiary połaci dachu i dopiero wtedy złożyć zamówienie.

Wymierzą i przywiozą
Coraz częściej producenci przygotowują ofertę na podstawie dostarczonego poprzez klienta rysunku konstrukcyjnego dachu i obmiaru z natury. Za pomocą programu komputerowego wyliczają niezbędną ilość blachy i akcesoriów, sporządzają zamiar rozmieszczenia każdego arkusza, jakie istnieją docinane na odpowiednie wymiary, co zmniejsza ilość odpadów, montaż zaś bywa prostszy i szybszy. Wiele firm dostarcza materiał na wyznaczone punkt i zajmuje się tego rozładunkiem. Warto z tego skorzystać, ażeby uniknąć zarysowań, odkształceń lub innych uszkodzeń blachy. Niektóre firmy robią to za darmo, inne posiadają ustaloną stawkę za kilometr. Czas realizacji bywa prędki – zwykle do dwóch tygodni, niektóre firmy chociażby w ciągu jednego. Może się zdarzyć, iż na zamówiony materiał trzeba będzie poczekać dłużej, bo np. barwa bywa nietypowy lub nie posiada akurat wybranej wielkości arkuszy. Dlatego warto się wcześniej zorientować w sytuacji, by z powodu braku materiału pokryciowego nie powstał zastój na budowie.