Tłoczone i w kolorze

19 cze, 2011  |    Temat: Blachodachówki, Blachy, Dachy, Pokrycia dachowe

Ci, którzy planują ułożenie ich na swoim dachu, mają w czym wybierać – blachodachówki są produkowane w wielu kolorach i wzorach.

Blachodachówka stała się jednym z popularniejszych pokryć dachowych. Zawdzięcza to lekkości, różnorodnej kolorystyce i przystępnej cenie

Blachy dachówkowe są najczęściej produkowane w arkuszach z wytłoczonymi rzędami dachówek, rzadziej – w panelach jednorzędowych. Z daleka bardzo łatwo je pomylić właśnie z dachówkami, bo doskoanle imitują ich wzór i sposób ułożenia.
Duże arkusze blachy warto wybierać na dachy o prostych połaciach – mniejsza ilość połączeń zapewnia szybki montaż. Mogą jednak być kłopotliwe podczas transportu, bo łatwo się odkształcają. Bezpieczniej więc stosować arkusze nie dłuższe niż 4-5 m. Na dach o skomplikowanym kształcie lepiej wybierać mniejszy format blachy – powstanie wówczas mniej odpadów. Blachodachówki różnią się także wysokością wytłoczenia, które wpływa nie tylko na wygląd pokrycia, ale przede wszystkim na jego sztywność – im wyższe tłoczenie, tym sztywniejsza, ale też i droższa jest blacha. Najpopularniejsze blachy mają falę wysokości około 40 mm. Dodatkowe usztywnienie pokrycia z blachodachówki zapewnia wyprofilowanie bocznej krawędzi arkusza służące do odprowadzania wody, która mogłaby się przedostać pod pokrycie w miejscach połączeń. Większość producentów zaleca krycie bla-chodachówkami dachów o kącie nachylenia połaci nie mniejszym niż 14°, ale czasem wystarczy 8 lub 9°.