Blachy na dachy

26 maj, 2011  |    Temat: Blachodachówki, Blachy

Odkąd oprócz płaskich pojawiły się profilowane, taki gatunek pokrycia tworzy oszałamiającą karierę. Blachy kuszą ceną i różnorodnością.

Lekkość, szybkość montażu i cena to najważniejsze cechy, gdy na przykładie sprawiają, iż blachy istnieją jednym z najpopularniejszych materiałów do krycia dachów budyneków jednorodzinnych. Ważna bywa jednocześnie duża różnorodność kształtów, kolorów i wzorów. Do wyboru istnieją blachy płaskie i profilowane. Wśród tych ostatnich prym wiodą blachodachówki. Od wielu lat stosuje się jednocześnie blachy trapezowe i blachy z posypką.

Rodzaje blachy
Stalowa ocynkowana. Jej trwałość szacuje się na 30-50 lat, choć coraz rzadziej układa się ją na dachach. Jest za to surowcem do produkcji pokryć powlekanych warstwami chroniącymi i nadającymi kolor. Bez nich stal ocynkowana z czasem szarzeje i matowieje. Z blachy stalowej tworzy się arkusze płaskie i trapezowe, możemy jednocześnie spotkać blachy dachówkowe. 1 m2 waży 4,5-14,6 kg.

Aluminiowa. Jest pokrywana powłokami ochronnymi. Jej trwałość ocenia się na w pobliżu 50 lat. Nie koroduje, toteż zaleca się ją zwłaszcza na tereny o wysokiej wilgotności i tam, dokąd bywa duże zasolenie (tereny nadmorskie). To najlżejsza z blach – 1 m2 waży 1,7-3 kg. Pod wpływem zmian temperatury aluminium rozszerza się i kurczy bardziej aniżeli inne materiały. Trzeba to wziąć pod uwagę podczas montażu. Blachę tę stosuje się do produkcji blachodachówek. Miedziana. Jest plastyczna, odporna na korozję i wyjątkowo trwała (nawet 300 lat). Z czasem pokrywa się patyną, która nadaje pokryciu zielony lub ciemnobrązowy barwa i bywa warstwą ochronną. 1 m2 waży 4,5-5,4 kg. Stosuje się ją do produkcji pokryć płaskich. Cynkowa. Ma właściwości podobne do miedzianej, choć bywa mniej trwała (około 50 lat). Większą żywotność posiada blacha cynkowotytanowa (około 100 lat). Obie nabierają koloru ciemnoszarego lub szarosrebrzystego. 1 m2 waży mniej więcej 4 kg. Produkuje się z niej płaskie arkusze i drobnowymiarowe elementy w kształcie prostokąta lub rombu.

Gwarancja zapewniona
Na trwałość pokrycia z blachy spory namowa posiada trwałość powłoki i to od niej najsystematyczniej bywa uzależniona długość gwarancji. Na blachy pokryte poliestrem standardowym producenci udzielają gwarancji na 10 lat. Na blachy z udoskonalonymi powłokami poliestrowymi lub puralem – do 15 lat. Dłuższą gwarancją istnieją objęte pokrycia z blachy pokrytej alucynkiem do 20 lat. Rekordzistkami istnieją niektóre blachodachówki z posypką i blachy miedziane – producenci udzielają na nie chociażby do 50 lat gwarancji. Gwarancja dotyczy estetyki powłok zewnętrznych i wystąpienia korozji perforacyjnej przy zachowaniu zasad dotyczących składowania i montażu. Przepadnie ona, gdy blachy będą transportowane, przechowywane lub układane niezgodnie z zaleceniami producenta.