Przykazania dla inwestora

9 wrz, 2011  |    Temat: Blachodachówki, Blachy, Dachy

1. Do ułożenia pokrycia używaj kompletnych systemów dachowych jednego producenta. W ten sposób będziesz mieć pewność, że elementy doskonale pasują, oraz nie będzie problemów z gwarancją.

2. Jeżeli połacie domu są duże, zamów blachę przynajmniej w dwóch odcinkach. To zabezpieczy ją przed deformacją podczas transportu, składowania i wnoszenia na dach.

3. Wybieraj sprawdzonych wykonawców, którzy mają doświad¬czenie i praktykę w wykonywaniu pokryć dachowych. Zwróć też uwagę na sprzęt, jakim dysponują – do cięcia blach nie wolno używać przecinarek kątowych, bo można spalić warstwę ochronną i w tym miejscu blacha zacznie korodować. Do cięcia powinno się używać nożyc wibracyjnych.

4. Przed rozpoczęciem układania blachy rozmierz dach, by sprawdzić, czy ma zachowane kąty proste. Pierwsze arkusze blachy powinny być bowiem ułożone idealnie prostopadle do okapu.

5. Ściśle przestrzegaj zaleceń producenta co do rozstawu rusztu pod blachę, czyli łat i kontrłat.

6. Jeśli producent nie zaleca inaczej, układaj blachę od dołu do góry, a jeżeli trzeba ją dociąć, rób to w górnej części. Pamiętaj, że blachy do lat mocuje się w dolnej fali.

7. Używaj tylko oryginalnych wkrętów zalecanych przez producenta i sprawdzaj, czy wykonawca używa tylu, ile nakazuje instrukcja – 6-9/m2.

8.Jeżeli musisz chodzić po blasze, stawiaj stopę tylko w spodzie fali – unikniesz zagnieceń. Po dachu poruszaj się w miękkim obuwiu.