Dach czterospadowy
Uzyskuje się pod nim mniejszą powierzchnię poddasza w porównaniu z dachem dwuspadowym. We wnętrzu jest więcej skosów. Im więcej załamań połaci dachowych, tym mniejsza dowolność rozplanowania pomieszczeń na poddaszu.
Zobaczmy, jak zmienia się poddasze domu, gdy dach dwuspadowy zamieniamy na czterospadowy. Jeśli na poddaszu nie byłoby ścianki kolankowej, to aż 65% powierzchni poddasza znalazłoby się w strefie wysokości mniejszej niż 1,9 m. Dlatego dach czterospadowy, a szczególnie namiotowy, najlepiej zastosować w domu parterowym o dużej powierzchni i malej kubaturze. Oparcie dachu na ściance kolankowej poprawi nieco funkcjonalność pomieszczeń. Im wyższa, tym lepiej dla pomieszczeń na poddaszu, ale gorzej dla wyglądu domu – proporcje między dachem a ścianami są zachwiane. Inna z powodzeniem stosowana metoda w domach z dachem dwuspadowym prowadząca do powiększenia wysokiej powierzchni na poddaszu to zastosowanie dachu o wysokim kącie nachylenia połaci. Jednak w przypadku dachów czteropołaciowych takie rozwiązanie tylko w niewielkim stopniu zmienia funkcjonalność pomieszczeń – nawet przy stromych połaciach uzyskuje się stosunkowo mało pełnowartościowej przestrzeni. Zastosowanie lukarny nieco powiększa kubaturę pomieszczenia i pozwala na uzyskanie pełnowartościowej przestrzeni o wysokości powyżej 1,9 m. Można swobodnie podejść do okna, a we wnęce postawić meble. Dobrym rozwiązaniem jest wykonanie czterech lukarn (po jednej na każdej połaci) i w ten sposób zwiększenie powierzchni domu – lub dwóch lukarn (na przeciwległych połaciach) i uzupełnienie ich oknami połaciowymi. Większe połacie, zazwyczaj frontowa i ogrodowa, dają pod tym względem znacznie większą swobodę. W domach nawiązujących do tradycji projektuje się je symetrycznie – najlepiej wygląda polać z jedną centralnie usytuowaną lukarną lub okazałym wolim oczkiem.
Ścianka kolankowa pozwala na lepsze wykorzystanie powierzchni, ale warto zasięgnąć porady architekta przed decyzją o jej podniesieniu, by nie zachwiać proporcji domu
Dach czterospadowy tworzy na poddaszu sporo zakamarków oraz niezbyt dużo pełnowartościowego miejsca
dają pod tym względem znacznie większą swobodę. W domach nawiązujących do tradycji projektuje się je symetrycznie – najlepiej wygląda polać z jedną centralnie usytuowaną lukarną lub okazałym wolim oczkiem.