Okap dachu
Krawędź okapu wymaga odpowiedniego zabezpieczenia. Po ułożeniu papy można tam zamocować obróbkę blacharską. Można też na papie podkładowej lub – jeśli jej nie przewidujemy – bezpośrednio na poszyciu zamocować pas taśmy koszowej albo papy tak, żeby wystawał poza okap na 1-1,5 cm. Dopiero gdy okap jest tak zabezpieczony, układa się pierwszy rząd gontów – ale nie w zwykły sposób, tylko do góry nogami, czyli tak, żeby wycięte wzory były skierowane do kalenicy.
Jedni twierdzą, że jest on potrzebny zawsze, inni, że tylko na dachach o nachyleniu połaci mniejszym niż 18°. Aby nie stracić gwarancji na gonty, powinniśmy się dostosować do zaleceń ich producenta.
Podkład wykonuje się z papy modyfikowanej SBS grubości 1,5 lub 3 mm – termozgrzewalnej lub mocowanej do podłoża gwoździami. Gdy dach ma mały spadek, lepiej zastosować papę modyfikowaną APP Pasy papy rozkłada się równolegle do okapu, zaczynając od jego strony i posuwając się w górę, ku kalenicy. Na połaciach o nachyleniu 15-20° papę układamy z zachowaniem zakładów -poziomych o szerokości 8 cm i pionowych – 15 cm.
W przypadku dachów o nachyleniu 21-85° – odpowiednio 5 i 10 cm. Z całą pewnością papa nie będzie potrzebna, gdy dach ma połacie o nachyleniu 85-90°.
Krawędzie boczne dachu zabezpiecza się albo przybijając tam pasy boczne szerokości 25-35 cm z taśmy koszowej, albo montując po ułożeniu gontów obróbkę blacharską.
Układanie gontów
Najlepsza pora to okres od marca do listopada, chyba że pogoda spłata miłego figla i zimą zrobi powtórkę ze złotej polskiej jesieni. Temperatura powinna wynosić powyżej 5°C. Nie ma mowy o układaniu podczas deszczu. W trakcie robót nie powinno też silnie wiać. Najkorzystniejsza jest słoneczna pogoda. Słońce, nagrzewając gonty, przyspiesza ich samowulkanizację, czyli wzajemne sklejanie się i uszczelnianie.
Układanie rozpoczynamy od okapu. Arkusze ustawiamy w jednym rzędzie tak, żeby stykały się krawędziami. Gonty z górnego rzędu powinny być przesunięte w stosunku do tych z niższego. Górny rząd musi zachodzić na dolny, tworząc zakład. Jego szerokość zależy od rodzaju gontów i kąta nachylenia połaci.
Gonty można układać również na starych płaskich pokryciach, na przykład na dachach wykończonych papą lub blachą płaską