Trzy sposoby wykończenia koszy

24 lut, 2011  |    Temat: Dachy, Gonty bitumiczne, Pokrycia dachowe

Kosze, czyli wewnętrzne narożniki u zbiegu dwóch połaci, można wykończyć na trzy sposoby.
Ile gontów na dach
Sposób określenia potrzebnej liczby gontów na dach jest prosty. Załóżmy, że dach ma 240 m2 powierzchni, a jego połacie są nachylone pod kątem 32°. Jedna paczka gontów starcza na około 3 m2 (wartość ta jest różna w zależności od rodzaju gontów i kąta nachylenia połaci). Po podzieleniu 240 przez 3, okazuje się, że do pokrycia tego dachu będzie potrzebne 80 paczek gontów.

Obróbki kominów
Wokół komina trzeba zrobić obróbkę blacharską. Ten stalowy kołnierz za kominem i po jego bokach musi być schowany pod gonty, a na dole wyprowadzony na powierzchnię pokrycia. Obróbka powinna się składać z dwóch niezależnych części. Kołnierz dolny trzeba przybić do sztywnego poszycia, opaskę – do komina.
Niekiedy zamiast blaszanego kołnierza wokół komina nakleja się pas taśmy koszowej lub wygina na jego ścianki gonty (zaginając je wcześniej na gorąco, do kąta prostego. Po przyklejeniu ich, od góry osłania się pasem obróbki zamocowanym do komina.
W takim rozwiązaniu gonty powinny zachodzić na komin na wysokość 7-8 cm.
Konserwacja i naprawa
Gonty nie wymagają żadnych zabiegów konserwacyjnych. Ewentualne zanieczyszczenia usuwa się, używając miękkiej szczotki. Gonty, które się naderwały lub poluzowały, można podkleić.