Kształt dachu – najważniejsze kryterium wyboru dachówki

16 sie, 2012  |    Temat: Dachówki, Dachy

Przeglądając foldery dachów ceramicznych, najczęściej w pierwszej kolejności kierujemy się względami estetycznymi. Zanim jednak zachwycimy się wyglądem dachówek, powinniśmy rozważyć techniczne możliwości ułożenia ich na naszym dachu. Wprawdzie większość pokryć jest przystosowana do dowolnych standardowych konstrukcji więźby, ale różnią się cechami.

Niektóre układa się szybciej, łatwiej, są lżejsze i pozostaje po nich mniej odpadów, a inne muszą być dopasowywane na siłę, co nie tylko utrudnia
prace, ale też znacznie zwiększa koszty.

Kształt dachu to zdecydowanie podstawowe kryterium wyboru. Przesądza bowiem o cechach konstrukcyjnych więźby, o sposobie układania elementów i wreszcie o wyglądzie. Duże proste połacie najlepiej kryć elementami wielkowymiarowymi. Montaż przebiega wówczas szybko, pokrycie jest lżejsze, nie potrzeba też wielu elementów uzupełniających. Połacie nieduże albo obfitujące w załamania, ukośne krawędzie czy wyoblenia lepiej przekrywać drobnymi dachówkami, bo dzięki temu unika się niepotrzebnych strat materiału przez docinanie, poprawia się też estetykę dachu. Całe elementy mają zawsze równe krawędzie, poza tym bok dociętych dachówek ma często inny kolor niż barwione lico.